A Windows Defender először a Windows Vista operációs rendszeren jelent meg beépített szolgáltatásként, hogy felvegye a harcot a kémprogramok és más kártevő szoftverek ellen. Ugyanezt a feladatott volt hivatott ellátni a Windows 7 rendszereken is, azonban később a Microsoft kiadta az ingyenes vírusirtó programját a Microsoft Security Essentials (MSE) alkalmazást, amely sokkal jobban teljesített a kártékony programok és vírusok elleni csatákban. Az MSE elérhető Windows XP, Windows Vista és Windows 7 operációs rendszerekre is. Az MSE telepítője automatikusan kikapcsolta a Vista és a Windows 7 beépített Windows Defender eszközét.
A Windows 8 operációs rendszerbe a korábban külön telepíthető MSE továbbfejlesztett változatát integrálták, és átnevezték Windows Defender névre. A két alkalmazás közötti hasonlóság jól látható például a alkalmazások összetevőinek verziószámaiból is.
A jelentős egyezés mellett azonban van egy jelentős különbség is, mégpedig az, hogy a Windows Defender Beállítás oldaláról hiányzik az Ütemezett vizsgálat paramétereinek meghatározhatósága.
Szerencsére a funkció nem szűnt meg, csak másképpen oldja meg a Windows 8 ezt a feladatot.
Windows Defender bekapcsolása és kikapcsolása
Az MSE, vagyis az új Windows Defender integrációjával a Windows 8 után már nem lesz teljesen védtelen Windowst futtató számítógép, amennyiben legalább ez a gyári vírusirtó be van kapcsolva. Ha valaki úgy dönt, hogy másik vírusirtót szeretne használni, akkor először győződjön meg arról, hogy annak van-e Windows 8 kompatibilis változata, mert csak azok képesek helyesen inaktiválni telepítéskor, illetve aktiválni eltávolításkor a Windows beépített víruskeresőjét, hogy a felhasználók egy pillanatra se maradjanak védtelenül.
A Windows Defendert manuálisan a következőképpen lehet be-, ill. kikapcsolni (rendszergazdai jogok szükségesek hozzá):
- Indítsa el a Windows Defender alkalmazást a Vezérlőpultról.
- Válassza ki a Beállítások panellapon balra a Rendszergazda kategóriát.
- Aktiválja, ill. deaktiválja a A Windows Defender bekapcsolása jelölőnégyzetet.
Ahhoz, hogy a Windows Defender valós időben ellenőrizze a fájlokat, a Valós idejű védelem oldalon is aktiválni kell a megfelelő jelölőnégyzetet!
Fájltípusok kizárása
Bekapcsolt valós idejű ellenőrzés érezhető teljesítmény visszaesést eredményezhet a sok nyitott fájlal dolgozó alkalmazásoknál. Ezért érdemes a vírusok által nem veszélyeztetett típusú fájlokat kizárni az ellenőrzésből. Csak megfelelő ismeretek birtokában ajánlott felvenni fájltípusokat erre a listára!
A Vírusirtók optimalizálása Allplanhoz cikkünkben megtalálható, hogyan lehet a Windows Defender kivétel listájába felvenni különböző fájltípusokat.
Számítógép manuális vizsgálata
A manuális vizsgálat végrehajtása ugyanolyan módon és helyen történik, mint az MSE esetén.
- Indítsa el a Windows Defendert a vezérlőpultról, vagy kezdje el begépelni a Defender szót a kezdőképernyőn és kattintson a Windows Defender alkalmazásra.
- A Windows Defender ablakában válassza ki a vizsgálat típusát (gyors, teljes vagy egyéni).
- Kattintson a Vizsgálat gombra.
Számítógép ütemezett vizsgálata
Korábban már említést tettünk arról, hogy a Windows 8-ba integrált vírusirtóból eltűnt az ütemezett vizsgálat beállítási lehetősége. Ez funkció átkerült a Műveletközpontba, mégpedig az Automatikus karbantartás feladatai közé.
A Windows 8 automatikusan ütemezett karbantartást futtat napi rendszerességgel, amikor a számítógép használaton kívül van. Ezen feladatok közé tartoznak az olyan feladatok, mint a szoftverfrissítések, a biztonsági ellenőrzések és a rendszerdiagnosztika.
Az automatikus karbantartás elindítható manuálisan is a Karbantartás indítása gombra kattintva, vagy megváltoztathatja az ütemezés időpontját (alapértelmezésben ez hajnali 3 órára van beállítva) a Karbantartási beállítások módosítása gombra kattintva. Ha a beállított időpontban a számítógép ki van kapcsolva, akkor a legközelebbi alkalmas időpontban lesznek a karbantartási feladatok végrehajtva. Ha számítógépét alvó állapotban hagyja, akkor beállíthatja, hogy az ütemező felébressze a számítógépet a karbantartás idejére.
A Műveletközpontban beállított automatikus karbantartáshoz tartozó bejegyzés megtalálható a Feladatütemezőben (Feladatütemező könyvtár – Microsoft – Windows – TaskScheduler – Regular Maintenace). Ez a feladat indítja el a Windows Defender ütemezett vizsgálatát is.
A Windows Defenderhez négy feladat tartozik, amelyeket a rendszer hoz létre és tart karban (Feladatütemező könyvtár – Microsoft – Windows – Windows Defender):
- Windows Defender Cache Maintenance – %ProgramFiles%\Windows Defender\MpCmdRun.exe -IdleTask -TaskName WdCacheMaintenance
- Windows Defender Cleanup – %ProgramFiles%\Windows Defender\MpCmdRun.exe -IdleTask -TaskName WdCleanup
- Windows Defender Scheduled Scan – %ProgramFiles%\Windows Defender\MpCmdRun.exe Scan -ScheduleJob
- Windows Defender Verification – %ProgramFiles%\Windows Defender\MpCmdRun.exe -IdleTask -TaskName WdVerification
Az első, második és negyedik feladat a Windows Defender karbantartását végzi, míg a harmadik hajtja végre a számítógép ellenőrzését, amely egy frissítéssel egybekötött gyors vizsgálatot jelent.
Megjegyzés: Amennyiben új számítógépe előtelepített vírusirtóval (pl. a Norton Internet Security 30 napos változatával) érkezik, és azt eltávolítja, akkor a Feladatütemezőben csak egy kis idő múlva fognak megjelenni a Windows Defender standard feladatai.
Saját feladatok beállítása
A Műveletközpont által naponta végrehajtott automatikus karbantartás mellett szükség lehet más fajta vizsgálatokra is. Ilyen lehet például egy hetente végrehajtott teljes vizsgálat, és a vírusdefiníciós fájlok napközbeni többszöri frissítése.
Egy teljes vizsgálat ütemezésének beállításához
- Nyomja meg a Windows + W billentyűparancsot, gépelje be az ütemezés kifejezést és kattintson a Feladatok ütemezése alkalmazásra.
- Kattintson a jobb egérgombbal a Feladatütemező (helyi) elemre és a helyi menüben az Alapfeladat létrehozása… parancsra.
- Adja meg az új feladat egyedi nevét és leírását, majd kattintson a Tovább gombra.
- Válassza ki a hetenként ismétlődő indítást, majd kattintson a Tovább gombra.
- Válasszon ki egy hétköznapot, állítsa be az indítás időpontját és adja meg ismétlődés gyakoriságát, majd kattintson a Tovább gombra.
- Állítsa be műveletnek a Program indítása opciót, majd kattintson a Tovább gombra.
- Kattintson a Tallózás gombra és keresse meg a C:\Program Files\Windows Defender\MpCmdRun.exe programot.
- Az Argumentumok hozzáadása mezőben adja meg a teljes vizsgálathoz tartozó kapcsolókat, majd kattintson a Tovább gombra.
- Végezetül ativálja A feladat tulajdonságpaneljének megnyitása a Befejezés gombra kattintva jelölőnégyzetet, majd kattintson a Befejezés gombra.
- Megjelennek az imént létrehozott feladat tulajdonságai.
- Az Általános panellapon aktiválja a Futtatás a legmagasabb szintű jogokkal jelölőnégyzetet, hogy a vírusirtó hozzáférjen az összes kártékony fájlhoz.
- A Beállítások panellapon aktiválja az Ütemezett aktiválás kimaradása után a feladat mielőbbi indítása jelölőnégyzetet, hogy a kikapcsolt állapotban elmaradt feladat végre legyen hajtva a legközelebbi bejelentkezésnél.
- Végül kattintson az OK gombra.
Az ütemezett időpontban megjelenik egy parancssor. Ez automatikusan be fog záródni a feladat befejezésekor.
Windows Defender frissítése többször egy napon belül
Ha nem elégszik meg a Windows Defender vírusdefiníciós adatbázisának napi egy frissítésével, akkor a fenti lépések követésével létrehozhat egy másik feladatot a frissítés többszöri végrehajtásához. Itt csak a fenti lépésektől eltérőeket ismertetjük.
- A feladat indítását állítsa a Naponta opcióra, kezdőidőpontot pedig 00:00 órára.
- Adja meg a program elindítása oldalon az Argumentumok hozzáadása mezőben a -SignatureUpdate kapcsolót.
- A feladat létrehozásának befejezése és a tulajdonságok megjelenítése után kattintson az Indítás panellapon a Szerkesztés gombra.
- Az Indítási feltétel szerkesztése párbeszédpanelben aktiválja a Feladat ismétlése minden: .. jelölőnégyzetet és adjon meg 4 órát a mögötte lévő mezőben.
- Végül kattintson az OK gombra és zárja be a Feladatütemezőt.
Mostantól a Windows Defender 4 óránként frissíteni fogja a vírusdefiníciós adatbázist. Minden alkalommal meg fog jelenni egy parancssor ablak, majd automatikusan be fog záródni.